TAD Batıkent ailesi olarak koronavirus (COVID-19) hastalığı salgını ile ilgili tüm güncel gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Kendinizi ve çocuğunuzu koronavirüs hastalığından (COVID-19) korumak için UNICEF tarafından hazırlanan web sitesine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

https://www.unicef.org/turkey/koronavirüs-hastalığı-covid-19-bilgi-merkezi

Web sitesinde yer alan bazı önemli bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz.

COVID-19 virüsü çocukları etkiler mi?

Virüsün her yaştan insana bulaşabileceği bilinmekle birlikte, şimdiye kadar çocuklar arasında nispeten az sayıda COVID-19 vakasına rastlanmıştır.

Çocuğumu okuldan almalı mıyım?

Çocuğunuzda belirtiler bulunduğu takdirde, tıbbi yardım isteyiniz ve sağlık kuruluşunun talimatlarına uyunuz. Grip vb. solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi, başka kişilere yayılma riskini önlemek için, belirti gösterdiği sürece, çocuğunuzun evde iyi dinlenmesini ve halka açık yerlere gitmekten kaçınmasını sağlayınız.

Çocuğunuz ateş veya öksürük gibi belirtiler göstermiyorsa ve çocuğunuzun okulunu etkileyen bir halk sağlığı tavsiyesi veya başka bir uyarı ya da resmi talimat verilmediği sürece, çocuğunuzu okuldan almayınız.

Çocukları okuldan uzak tutmak yerine, onlara okul ve diğer yerlerde el ve solunum hijyenini nasıl sağlayacaklarını öğretiniz. Bu kapsamda çocuğunuza sık sık el yıkamayı, öksürürken veya hapşırırken ağzını dirseğin içiyle veya mendille kapatmayı, daha sonra mendili hemen kapalı bir çöp kutusuna atmayı, ellerini düzgün bir şekilde yıkamadığı takdirde elleriyle gözlerine, ağzına veya burnuna dokunmaması gerektiğini öğretiniz.

REF: https://www.unicef.org/turkey/koronavirusu-hastaligi-covid-19-anne-babalarin-bilmesi-gerekenler

COVID-19 hakkında konuşmak

Konuşmaktan kaçınmayın. Zaten çoktan olan bitenle ilgili bir şeyler duymuşlardır. Sessiz kalmak ve sır saklamak çocuklarımızı korumaz, ancak dürüstlük ve açıklık korur. Neyi ne kadar anlayabileceklerini düşünün. Sonuçta çocuklarınızı sizden iyi tanıyan yok.

Açık olun ve dinleyin

Çocuklarınızın istediği gibi rahatça konuşmasına izin verin. Onlara açık sorular sorun ve konu ile ilgili ne kadar bilgi sahibi olduklarını anlamaya çalışın.

Dürüst olun

Sorularına her zaman doğru cevaplar verin. Çocuğunuzun yaşına göre ne kadarını anlayıp anlamayacağını ölçüp tartın.

Destek olun

Çocuğunuz korkabilir veya kafası karışabilir. Onlara nasıl hissettiklerini paylaşmaları için alan açın ve yanlarında olduğunuzu gösterin.

Cevapları bilmemek normal

“Bilmiyoruz, bir çözüm bulmaya çalışıyoruz” ya da “Bilmiyoruz, ama konu ile ilgili düşünüyoruz” gibi cümleler kurabilirsiniz. Bunu, çocuğunuzla birlikte yeni bir şey öğrenme fırsatı olarak görün.

Zorba değil kahraman

COVID-19’un kimsenin nasıl göründüğü, nereli olduğu veya hangi dili konuştuğu ile hiçbir ilgisinin olmadığını anlatın. Hastalara ve onlara bakanlara karşı şefkatli olabileceğimizi söyleyin. Salgını durdurmaya çalışan veya hastalara bakan insanların hikayelerini bulup onlarla paylaşmaya çalışın.

Etrafta dünya kadar hikaye dolaşıyor

Bazıları doğru olmayabilir. UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü gibi güvenilir kaynakları kullanın.

İyi bir mesajla bitirin

Çocuğunuzun iyi olup olmadığına bakın. Onlara önem verdiğinizi ve istedikleri zaman sizinle konuşabileceklerini hatırlatın. Sonra da beraber eğlenceli bir şey yapın.

Anne babalara ve bakım verenlere dünyanın en önemli işini yaparken yardımcı olacak fikirleri aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

Referans: https://www.unicef.org/turkey/hikayeler/anne-babalara-koronavirüs-covid-19-salgını-sırasında-uygulayabilecekleri-öneriler

Şu an yaşamakta oldukları pek çok duyguyla baş etmelerinde çocuklarınıza nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda bir psikoloğun tavsiyelerini ve ebeveynlerin koronavirus hastalığı (COVID-19) salgınında çocuklarına destek olabilecekleri yolları aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

https://www.unicef.org/turkey/hikayeler/ebeveynlerin-koronavirus-hastalığı-covid-19-salgınında-çocuklarına-destek-olabilecekleri